درباره کلینیک

کلیاتی ازدرمانگاه های خیریه

درمانگاه خیریه؛ بنیاد عام المنفعه ای است که تامین کننده نیازهای پزشکی و درمانی افراد جامعه می باشد و با هدف ارتقای سطح بهداشت و سلامت جامعه در این منطقه محروم و بر اساس نیاز منطقه احداث شده است

فعالیت درمانگاه خیریه متناسب با نیاز افراد شکل می گیرد و در بخش های مختلف درمان ،پیشگیری و آموزش به ارائه خدمات می پردازد .

با اتخاذ تدابیر مناسب، بهره گیری از ظرفیت موسسات خیریه و نیکوکاران باید کمک کرد تا مراکز درمانی همسو با نیاز جامعه پیش بروند.

تمامی افراد جامعه قادر به رفع نیازهای ابتدایی خود مانند بهداشت و درمان نیستند . بیماران در بسیاری از مناطق شهری و روستا های محروم ،برای دسترسی به خدمات درمانی با مشکل مواجه هستند و یا در صورت دسترسی نیز قادر به پرداخت هزینه های درمانی خود نیستند؛ بنابراین موسسات خیریه و خیرین ؛ در مسیر تامین نیاز های درمانی قشر کمتر توانمند به لحاظ مالی؛ گام برداشته و با ساخت مراکز پزشکی تامین هزینه های درمانی و دارویی و تجهیز بیمارستان ها، نیازمندان را یاری میکنند.

درمورد پرداختی های این درمانگاه ها باید گفته شود که کلیه هزینه های درمانی در درمانگاه خیریه می بایست مطابق با آیین درمانگاه های خیریه انجام گیرد اما با توجه به شرایط اقتصادی منطقه و غالب مراجعین ارائه خدمات فعلی این مجموعه پایین تر از تعرفه خیریه و بعضا با تعرفه دولتی صورت می پذیرد.

ارائه خدمات در این مرکز خیریه برای مراجعینی که توانایی مالی کافی ندارند، به صورت تخفیف و یا رایگانی خدمت با شناسایی و پایش مددکار مجموعه صورت می پذیرد.

در زمینه خدمت رسانی به اقشار محروم و نیازمند علاوه بر درمانگاه های خیریه، بیمارستان های بخش دولتی هم تا حدودی موفق بوده اند اما به علت تعداد مراجعین پوشش دهی آن ها کاسته شده است.

اهداف،رسالت وتاریخچه مجموعه درمانی خیریه نور

به لطف و مدد پروردگار مهربان در اردیبهشت ماه سال 1395 نگرش خیر اندیشانه شهروندان گرامی این بار در حوزه ای دیگر متبلور گردید و با همراهی مردم و خیرین مجموعه درمانی خیریه نور سراوان راه اندازی و به بهره برداری رسید .

این مجموعه ماحصل خرد جمعی و هم یاری گروهی است با هدف کاهش مشکلات و عقب ماندگی های بهداشتی و درمانی و در اختیار گذاشتن امکانات ممکن و شایسته شهروندان ایجاد گردید و ازآنجاییکه یکی از رسالت های اصلی این مجموعه حمایت از توان اقتصادی در عین تکریم و احترام مراجعین است؛ تعرفه ارائه خدمات در این مکان بصورت دولتی و خیریه می باشد.

ساختار مجموعه خیریه یاوران نور سیستان و بلوچستان بصورت عام المنفعه بوده که عواید حاصل از آن صرف هزینه های نگهداری رایج, تامین حقوق نیروهای انسانی شاغل، پزشکان متخصص و کارشناسان مربوطه می گردد.

این مجموعه به همت خودجوش هیئت موسس آن و با حمایت مردمی راه اندازی و تمامی تجهیزات و امکانات آن وقف عام بوده و متعلق به هیچ فرد، گروه، سازمان و یا نهادی نمی باشد .

نحوه اداره این درمانگاه توسط خادمین موسس حقیقی بوده که آنان در اموال این مکان طبق اساسنامه تنظیمی توسط اعضا هیچگونه دخل و تصرف مالکیتی فردی و گروهی ندارند و جهت اداره درمانگاه هیچگونه سهم و حقوقی و مزایای دریافت نمی نمایند. صرفا بخش آزمایشگاه این مجموعه با مشارکت بخش خصوصی می باشد و سایر قسمت ها مطابق مطالب فوق در مالکیت مجمعه درمانی خیریه نور می باشند.

بخش های درمانی خیریه نور :

پزشک عمومی :

مجوعه درمانی خیریه نور در دو شیفت صبح و عصر و در تمام روز های هفته اعم از روز های تعطیل  دارای پزشک عمومی میباشد که تا حدودی  نیاز شهر را کاهش داده است اما مراجعات بسیار زیاد مردم نشان از آن دارد که همچنان نیازمنطقه به حضور پزشک به ویژه با تعرفه جاری این مجموعه به طور کامل مرتفع نشده است و همچنان میطلبد سطح دسترسی مراجعین به پزشک عمومی و متخصص تسهیل گردد.

پزشکان عمومی این مجموعه با بیمه های سلامت،نیروهای مسلح ،بانک کشاورزی، صادرات، تجارت، سپه و سایر اقشارطرف قرارداد می باشند.

سونوگرافی :

از دیر باز مردم شهرستان و حومه از محدود بودن مراکز سونوگرافی رنج میبردند که با ایجاد واحد سونوگرافی مجموعه درمانی خیرهی نور به طور چشمگیری مشقت این نیاز عمومی برای مردم کاهش یافت و در حال حاضر یکی از آرزوهای دیرینه مردم منطقه در خصوص ارائه خدمت سونوگرافی توسط رادیولوژیست خانم (به دلیل بافت فرهنگی و مذهبی ) محقق شده است.

با یاری خداوند و همت خیرین نیک اندیش،  این مجموعه مجهز به دو دستگاه سونوگرافی پیشرفته بوده و هم اکنون در حال ارائه خدمت به مردم عزیز شهرستان و حومه می باشد .

تعرفه سونوگرافی به صورت آزاد دولتی حساب می شود، یعنی چیزی مابین آزاد و دولتی. در واقع همان مبلغی که اگر به بیمارستان هم مراجعه کنید و دفترچه بیمه و قراردادی نداشته باشید ازتون دریافت می کنند.

دندانپزشکی:

واحد دندانپزشکی با استفاده از دندانپزشک مجرب در دوشیفت صبح و بعدالظهر با بهره گیری از دو دستگاه یونیت دندانپزشکی و همچنین دستگاه تصویربرداری دیجیتال ، rvj که تنها دستگاه تصویربرداری دیجیتال شهرستان می باشد، با تعرفه پایین تر از تعرفه حتی دولتی در حال ارائه خدمات به مراجعین می باشد.

متخصص داخلی :

به منظور تسهیل دسترسی مردم عزیز شهرستان و حومه  به پزشکان متخصص،  این مجموعه دارای متخصص داخلی  مجرب میباشد  که آماده خدمت رسانی به مردم است.

مامایی :

کارشناس مامایی درمانگاه روزانه به صورت مرتب در شیفت بعدالظهر در یک بخش مجهز، آموزش های لازم و خدمات مورد نیاز را ارائه می نماید.

تزریقات و پانسمان و بخیه سرپایی

اندوسکپی:

این بخش از محل درآمدهای خود مجموعه راه اندازی و تنها بخش اندوسکپی غیر دولتی شهرستان سراوان می باشد که روزانه پذیرای مراجعین بوده و دیگر نیاز به مراجعه به مرکز استان جهت دریافت این خدمت نمی باشد.
تعرفه این بخش، یک سوم تعرفه مراکز خصوصی و پایین تر از تعرفه مصوب خیریه می باشد.

آزمایشگاه :

آزمایشگاه این مجموعه اولین آزمایشگاه خیریه استان سیستان و بلوچستان و تنها آزمایشگاه غیردولتی این شهرستان می باشد که با توجه به نیاز اساسی و ملموس مردم به خدمات ازمایشگاهی در سال ۱۳۹۷ با مشارکت بخش خصوصی اما با تعرفه خیریه در حال انجام فعالیت می باشد.

ساعات کاری درمانگاه:

پرسنل درمانگاه از ساعت ۷ صبح الی ساعت ۲۳ شب در خدمت همشهریان عزیز می باشند.

نوبت دهی تمام قسمت ها از ساعت ۷ صبح با سیستم و دستگاه های نوبت دهی در محل درمانگاه انجام می شود.

شماره تماس جهت نوبت دهی : 05437640191 – 05437640192

نام خدمتشیفت صبحشیفت عصر
پزشک عمومیساعت ۸ تا ۱۵ساعت ۱۵ تا ۲۳
سونوگرافیساعت ۸ تا ۱۳ساعت ۱۶ تا ۲۳
ماماییساعت ۱۶ تا ۲۰
روانشناسیساعت ۱۵ الی ۲۱
دندان پزشکیساعت ۹ تا ۱۳ساعت ۱۶ الی ۲۱
تزریقات و پانسمان و بخیهساعت ۷ تا ۱۵ساعت ۱۵ تا ۲۳
آزمایشگاهساعت ۷ صبح الی ۲۱
آندوسکوپی ساعت ۱۲ الی ۱۵

آمار پرسنل درمانگاه :

عنوان شغلتعداد نیرو
تزریقات آقایان۴ نفر
تزریقات بانوان۳ نفر
پذیرش۳ نفر
پزشکان عمومی۶ نفر
روانشناس۳ نفر
سونوگرافی۵ نفر
مامایی۲ نفر
آندوسکوپی۳ نفر
پزشکان متخصص۱ نفر
کارپرداز۱ نفر
انباردار۱ نفر
حسابدار۱ نفر
کارشناس سپهر ( سیستم نوبت دهی)۱ نفر
مسئول امور اداری۱ نفر
مددکاری و نیکوکاری۱ نفر
تاسیسات۱ نفر
کارگزین۱ نفر
نگهبان۲ نفر
خدمات۳ نفر

آمار پرسنل آزمایشگاه:

عنوان شعلتعداد
پذیرش ۴ نفر
جواب دهی ۱ نفر
نمونه گیری۶ نفر
کارشناس فنی۷ نفر
سوپروایزر۱ نفر
متخصص پاتولوژی۱ نفر
انباردار۱ نفر
کارپرداز۱ نفر
امور اداری۱ نفر
خدمات۲ نفر
حسابدار۱ نفر